Drush
Ljudi koji rade sa Drupalom mogu da se podele u dve grupe:
- Oni koji koriste komandnu liniju
- Oni koji ne koriste komandnu liniju
Ako spadate u drugu grupu, može da postoji nekoliko razloga za to:
- Opravdani razlog: %nema%
- Neopravdani:
- Imate strah od komandne linije i tih geek stvari
- Koristite Windows
- Šta je to uopšte komandna linija?!
Komandna linija je upravo to što joj ime kaže: linija na kojoj unesete komandu koju direktno izdajete računaru za razliku od upravljanja koje se obavlja korišćenjem grafičkog okruženja (GUI).
Kod Mac i Linux operativnih sistema, koristi se terminal, na Windows računarima koristi se CMD (Start, pa tamo dole imate Run... i tu unesete cmd ili možda imate da piše direktno Command prompt).
Pošto kod korisnika Windows računara nedostaju komande koje su na većini Linux/Unix sistema dostupne, potrebno je da se instalira ili Cygwin http://cygwin.com/ ili Git for Windows http://msysgit.github.io/ koji sem *nix komandi sadrži i podršku za git.
Upotreba drush-a i komandne linije zahteva jednu radionicu (koju uskoro planiramo) jer nije reč samo o komandnoj liniji i drush-u već čitavom konceptu lokalnog razvoja i upotrebe git-a za upravljanje kodom.
Ovo je samo savet da se upustite u avanturu sa komandnom linijom jer vam to može uveliko olakšati upravljanje drupal sajtom.
Ovako najčešće izgleda komandni prompt:
mladen:~/Sites/balccon.loc/sites/all 11:45:04 $
Prvo je ime korisnika, sledi putanja (direktorijum) gde se nalazite, vreme (čisto da znam kad je šta bilo) i znak $ nakon čega trepće kursor i čeka komandu. Neke od najčešćih komandi su:
$ drush dl ime_projekta
Preuzimanje Drupal modula, teme ili samog Drupala pri čemu drush zna gde treba šta da bude snimljeno (sites/all/modules/ itd)
$ drush up
Skraćeno od update, radi update modula i samog drupala, čuva bekap i ako dođe do problema, vraća na kako je i bilo
$ drush updb
Skraćeno za updatedb, odnosno update baze ali ne i modula. To ide automatski sa update ali nekad je potrebno i da se posebno uradi
$ drush en ime_projekta
Aktivira neki projekat. Postavlja pitanje da li smo sigurni a to može da se preskoči tako što se doda i -y (assume yes) posle en. Modul se deaktivira sa dis
$ drush help some_command
Niko ne zna sve napamet niti tako treba da bude. Samo drush izlistava sve komande a konkretna pomoć je dostupna sa help i neka komanda koja vas interesuje (npr drush help archive_dump).
Za iskusnije
Proverite odakle ste preuzeli drush sa git komandom
$ git remote -v
Ukoliko niste preuzeli sa git onda je dovoljno da znate da se nove verzije (i razvoj) nalaze na github a ne na drupal..org (mnogi su razlozi za to).
Ako ste preuzeli sa gitom ali sa Drupala, treba da promenite izvor koda što se lako radi sa:
$ git remote set-url origin https://github.com/drush-ops/drush.git
$ git pull
$ git checkout 6.2.0
$ drush --version
Drush Version : 6.2.0